Bez kategorii

Promujmy polskie rasy psów

Ogar Polski (eng. Polish Hound) jedna z pięciu polskich ras psów uznawanych przez FCI i jedna z sześciu w ZKwP. (Polski Spaniel Myśliwski – wzorzec opublikowany przez ZKwP w 2017 roku).

W porównaniu z innymi krajami mamy niewiele ras, więc tym bardziej powinniśmy o nie dbać. Chart, Gończy, Ogar i Spaniel to rasy myśliwskie. Niestety nie zawsze ich właściciele o tym fakcie pamiętają. Selekcja tych ras miała na celu uzyskanie pewnych cech użytkowych i dobrej współpracy z myśliwym. Nasze rasy myśliwskie to zwykle psy o dość łagodnym usposobieniu, towarzyskie. To spowodowało, że często są promowane jako psy rodzinne. Moim zdaniem to jednak nieporozumienie. Nie twierdzę, że są złymi psami rodzinnymi [Są cudowne !!! 😉 ] ale to nie jest ich główna zaleta. Dbałość o nasze rasy jest ważna, ale „nie wymyślajmy ich od nowa” żeby się lepiej sprzedawały.

Ogar Polski to wspaniała rasa z wielowiekowymi tradycjami, bardzo mocno związana z historią Polski oraz z polską kulturą łowiecką. Jest to rasa użytkowa, myśliwska i z doświadczeń ich polujących właścicieli widać, że jest to rasa bardzo wszechstronna. Promujmy Ogary (i inne polskie rasy myśliwskie) wśród myśliwych, pomagajmy w wyborze psa, w szkoleniu, w rozwiązywaniu problemów jeśli się pojawią. W naszej hodowli stawiamy na użytkowość. Wygląd jest ważny, ale nie najważniejszy. To oczywiście nie znaczy, że będziemy wybierać do hodowli „brzydkie” psy, ale przede wszystkim muszą mieć pasję.

Jeśli Ogary zauroczyły osoby niepolujące i postanowiły przyjąć ogarka lub ogarzynkę do swojej rodziny chciałbym żeby pamiętały o tym co napisane powyżej. Wszystkim „Ogarkowym” rodzinom tym myśliwskim i tym nie polującym życzymy wielu wspaniałych chwil spędzonych z Ogarami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *