Bez kategorii

Opieka nad ciężarną suką

Mamy to szczęście, że dokładnie wiemy kiedy zaczęła się ciąża. Po tym jak badanie wykazało wzrost progesteronu odbyło się spotkanie przyszłych rodziców. Pieski spotkały się dwa razy w odstępie dwóch dni. Czyli do poczęcia doszło prawdopodobnie 27-28 listopada. Ciąża u suki trwa około dwóch miesięcy, zwykle 58 do 63 dni ale zdarza się, że może trwać nawet do 70 dni. Z tego wynika, że rozwiązania możemy się spodziewać na przełomie stycznia i lutego.

Na początku nie zaobserwowaliśmy żadnych istotnych zmian w wyglądzie czy zachowaniu i w zasadzie opieka nad suczką w tym początkowym okresie ciąży niczym nie różni się od tego co było przed ciążą. Dostaje karmę przeznaczoną dla przyszłych matek, zbilansowaną pod względem wartości odżywczych ale też i dodatkowych składników mineralnych oraz witamin zapewniających prawidłowy rozwój płodów. Suczka ma również zapewniony spokój i normalną spokojną aktywność.

Długie spokojne spacery w zimowej scenerii

Po 2 tygodniach już było widać niewielkie zmiany w zachowaniu i w wyglądzie. Suczka ma lepszy apetyt i nieznacznie ale zauważalnie przytyła. Zawsze w domu była raczej leniuszkiem i to się nie zmieniło. Zapewniamy jej dużo spokojnej aktywności czyli długie spacery bez względu na pogodę. Nieznacznie zaczynają się powiększać gruczoły mleczne i sutki.

Po 3 tygodniach zrobiliśmy USG. Potwierdziło się to czego się spodziewaliśmy. Ciąża mnoga, widoczne przynajmniej 5 płodów. Stan ogólny suczki dobry. Wspaniała informacja tuż przed świętami Bożego Narodzenia.

Powoli przygotowujemy kojec dla przyszłej mamy. Na razie zbieramy potrzebny sprzęt: lampę IR tzw. kwokę, termostat, materacyki, podkłady itp. Kojec będziemy przygotowywać około 7 tygodnia ciąży. Teraz jesteśmy mniej więcej w połowie czyli zaczął się 5 tydzień. Nasza hodowla to hodowla domowa i suczka wraz z młodymi będzie miała wydzielony pokój.

Po 40 dniu ciąży suka zostanie odrobaczona i ponownie po kolejnych 2 tygodniach. Dalsza opieka polega na obserwacji i reagowaniu adekwatnie do sytuacji. Kolejny wpis będzie dotyczył już okresu okołoporodowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *